123 Main Street New York, NY 10001
Má práce je založena na zkušenostech, vztazích a doporučeních, říká Marie Vymazalová, spolumajitelka realitní kanceláře VNB Reality
V realitách pracuje od roku 2005, ačkoliv začínala jako stavební inženýr a řadu let působila v zahraničním obchodě. Pak přišlo zakoupení franšízy a vznik VNB Reality. Marie Vymazalová působí jako realitní makléřka převážně v Olomouckém kraji a veškeré portfolio nemovitostí ve své nabídce získává na doporučení. S jakými překážkami se ve své branži setkává, díky čemu se za ní klienti vracejí a jak podle ní řešit koupi družstevního bytu?
Maruško, co vlastně znamená zkratka VNB?
Znamená to ‚Vaše nové bydlení‘.
Jak ses dostala k profesi realitní makléřky?
Původně jsem vystudovala stavební inženýrství, které mě také nějakou dobu živilo. A než jsem se rozhodla pro práci v realitách, pohybovala jsem se především v zahraničním obchodě. Po práci realitního makléře jsem se dívala už dřív a vždycky mě zajímala. Až teprve setkání s kamarádkou, která našla v inzerci nabídku na zakoupení franšízy a oslovila mě, jestli bych do toho šla s ní, znamenalo rozhodnutí, které mě nasměrovalo do realit.
Takže ještě před tím, než jsi založila VNB Reality, jsi působila pod větší značkou?
Ano, pracovala jsem pod značkou sítě realitních kanceláří. Pak jsem se rozhodla spoluzaložit vlastní kancelář v Prostějově. Zde působím společně s kolegyní a další pobočku máme v Českých Budějovicích.
Proč by si klienti měli vybrat právě vaši realitní kancelář?
Práce naší kanceláře je založena na zkušenostech. Já sama působím v realitách od roku 2005, takže mohu klientům nabídnout poměrně rozsáhlé zkušenosti v oboru. Naše nabídka služeb zahrnuje nabírání nemovitostí, zajištění právního servisu až po předání a přehlašování energií. Přidanou hodnotu, která je, myslím, pro klienty rozhodující, představuje solidní jednání, spolehlivost a vstřícný přístup. Díky tomu se k nám klienti vracejí a doporučují nás. Takže veškeré portfolio nemovitostí v naší nabídce je na doporučení.
Ano, doporučení je důležité v každém byznyse. Řekni nám, na jaké nemovitosti se zaměřuješ, protože realitní trh je celkem široký pojem.
Řeším především nemovitosti pro bydlení, ať jde o prodej nebo pronájmy bytů, rodinných domů, ale i rekreačních objektů a pozemků. Samozřejmě jsem se okrajově zabývala i komerčními nemovitostmi.
Jaká nemovitost, kterou jsi prodávala, byla nejzajímavější?
Pro mě to byla nabídka prodeje secesní vily v Praze, která se ke mně dostala zase na doporučení, a samotná stavba byla velmi zajímavá.
A také vím, že prodáváš lom. Pověz nám o tom víc.
Ano, mám v nabídce prodej travertinového lomu v Kokorech u Přerova. Jde o ložisko travertinu ojedinělé barvy, díky čemuž je zajímavý pro stavební firmy, které chtějí mít obklady z tohoto materiálu. V podstatě se jedná o poslední dostupné naleziště.
Řekni nám víc o tom, jak vypadá dnešní realitní trh?
Dnes realitní trh zažívá těžké období v důsledku nejistot, které jsou kolem nás. Nevíme, jestli ceny zůstanou, nebo budou klesat – to je ovlivněno koupěschopností zájemců. Snížila se příznivost podmínek pro čerpání hypoték, takže kupní síla ubývá. Těžko proto předpokládat, jak se situace vyvine, ale problémy z hlediska možností kupujících jsou zřejmé.
Takže to, o čem se dnes bavíme, může být zítra úplně jinak…
Přesně tak, vývoj ukáže.
Chodí za tebou jako klientela především mladé rodiny? Nebo kdo je tvůj typický klient?
Ano, především mladí lidé, které zakládají rodinu, mají děti a chtějí do většího bytu, popřípadě domu. A během posledních dvou let ovlivněných covidem je velká poptávka po rekreačních objektech. Tito zájemci jsou nejen z Prostějova a Olomouce, ale také z Brna a Vyškova.
Tvá hlavní lokalita působení je tedy Prostějovsko?
Převážně Olomoucký kraj, ale pokud se objeví nemovitost na doporučení i mimo Olomoucký kraj, není problém zajistit zprostředkování prodeje i v jiné lokalitě. Nabízela jsem nemovitosti i ve Znojmě, za Prahou, v Brně, Ostravě, v Jeseníku a dalších oblastech.
Poslední dobou slýchám, že i kupující si hledá svého makléře. Také tuto službu nabízíš?
Ano, pokud se takový klient objeví, tak ano.
K čemu je dobré, abych sám oslovil realitního makléře?
Rozhodně ti to ušetří čas, protože člověk nemá tolik času, aby se zabýval neustálým sledováním nabídky na realitních serverech. Navíc realitní makléř může na základě požadavků klienta vytvořit předvýběr a nabídnout mu pouze to, co je pro něj skutečně vhodné.
Co se aktuálně lépe prodává? Dům, nebo byt?
Určitě byt.
A standardně nejprodávanější velikost?
Nejlépe se prodávají byty o velikosti 1+1 či 2+1 a v osobním vlastnictví.
Často se také setkáváme s byty v družstevním vlastnictví. Jaké je tam řešení?
U družstevního bytu musí kupující přijít hlavně s vlastními finančními zdroji, protože bytem v družstevním vlastnictví nelze ručit. Samozřejmě banky nabízí i různé úvěry na koupi družstevního bytu, ale podmínky pak nejsou tak výhodné.
S jakou největší překážkou se běžně během procesu prodeje setkáváš?
Při prodeji může například nastat překážka na straně nemovitosti, kdy její stav neodpovídá zápisu v katastru, což je samozřejmě nutné před prodejem uvést do souladu. Samotný proces trvá několik měsíců a tím pádem se převod nemovitosti může zpozdit.
Takže můžeme říct, že jde o byrokratické překážky?
Jde o právní vady, které se narovnávají. Například je potřeba dodělat stavební povolení, geometrické zaměření, a to všechno zabere spoustu času.
Jak je to s pozemky u nás na Olomoucku?
Pozemků je stále nedostatek a poptávka převažuje nabídku. Stále lidi nejvíc poptávají pozemky o velikosti zhruba 800 m2 na výstavbu rodinných domů. Protože je pozemků nedostatek, přibývá skupina lidí, kteří hledají starší domy v zástavbě k demolici, aby mohli využít stávající pozemky k výstavbě domů. Protože nových pozemků je skutečně málo.
Jaký si myslíš, že bude mít tento nedostatek nemovitostí a pozemků na realitním trhu vývoj?
Vývoj lze těžko předpokládat, stále je poptávka vysoká. Ale myslím, že komplikace, které nyní přináší získání hypotečního úvěru, mohou zpomalit realitní trh.
Budeme se tedy setkávat s trendem, kdy si lidé byty spíše pronajímají, než že je vlastní?
Je to možné, ale naše společnost na tento styl není zavedená. Většinou vládne potřeba nemovitost raději vlastnit. Forma nájmu je stále považována za řešení na přechodnou dobu. Určitě je ale možné, že bude přibývat lidí, kteří využívají nájemní bydlení.
Maruško, vím, že jsi součástí olomouckého My Networking Clubu, proč ses stala členem?
Už v minulosti jsem měla zkušenost se členstvím v podobném klubu, takže jsem byla ráda za nabídku této možnosti. Do klubu chodím, protože se v něm potkávám s lidmi, kteří jsou podobně naladění. Vyměňujeme si zkušenosti, kontakty, vládne přátelská atmosféra a myslím, že jsme si navzájem přínosem, jak pracovním, tak i lidským.
Kromě toho, že se v klubu potkáváš s přáteli, nacházíš v něm i byznysovou hodnotu ve smyslu dalších služeb, které ti v podnikání pomáhají?
Určitě, ve skupině v rámci klubu se scházejí lidé z oborů a profesí, které mohu využít nejen při své práci, ale i v soukromí.
Maruško, jsme na konci rozhovoru, a ještě, než tě pustím ze studia, mám pro tebe připraveno deset rychlých otázek.
Práce, nebo dovolená?
Práce.
Peníze, nebo volný čas?
Volný čas.
Baťa, nebo Jobs?
Baťa.
Raději dáváš dárky, nebo dostáváš?
Dávám.
Káva, nebo čaj?
Káva.
Dům, nebo byt?
Dům.
Ranní ptáče, nebo sova?
Sova.
Kolo, nebo auto?
Auto.
S plánem, nebo bez plánu?
Bez plánu.
Televize, nebo rádio?
Rádio.
Maruško, děkuji ti, že jsi přijala pozvání a byla tady s námi. Já děkuji za pozvání.
Michal Ondra, manažer klubů
+420 732 268 021
michal@ondra.eu
©2025 Všechna práva vyhrazena.
Web vytvořila Domigrafika